Jak poradzić sobie z jesienną depresją? 5 sprawdzonych sposobów.
Jak poradzić sobie z jesienną depresją? 5 sprawdzonych sposobów.

Wraz z nastaniem krótszych dni zaczynamy obserwować obniżenie się naszego entuzjazmu, zmianę humoru a czasami nawet depresję. Pisząc ten artykuł rozmawiałam już z wieloma osobami które pomimo trwającego jeszcze lata skarżą się i lękają nadchodzącej jesieni i zimy. Niestety nie żyjemy w Meksyku czy innym tropikalnym miejscu, gdzie ciepło jest prawie cały rok. Ale nie martwcie się. Poniżej podam wam kilka sposobów, które możecie zastosować aby nie dopuścić do powstania depresji.

  1. Aktywność fizyczna i endorfiny

Ruch na świeżym powietrzu zawsze jest dobry dla naszego zdrowia i jest udowodnione że także poprawia humor. O wiele lepiej będzie wyjść z domu i zażyć świeżego powietrza, niż zamykać się w czterech ścianach i ponuro patrzeć w szare niebo za oknem.

Doskonałym pomysłem jest także wybranie się na fitness czy siłownię. Pozwoli to zachować formę z lata, uchroni przed gromadzeniem się nadprogramowych kilogramów, przede wszystkim jednak poprawi nastrój. Sport powoduje bowiem wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jeśli więc ktoś nie wie, jak poprawić sobie humor jesienią, wystarczy, że postawi na ruch, a szybko poprawi swoje samopoczucie!

  1. Czas na relaks!

Lato zwykle przeżywa się na wysokich obrotach, korzystając z długich dni pozwalających na wykonanie wielu czynności oraz błogiego, ale nieco męczącego słońca. Jesień może być więc czasem, w którym organizm będzie mógł odpocząć, a spokojny relaks z ulubioną książką na kanapie, pod puszystym kocem i z kubkiem aromatycznej herbaty, może być dla wielu osób najlepszym lekiem na jesienną chandrę.

Podobnie zadziała odprężająca kąpiel czy cokolwiek, co pozwala odpocząć – oglądanie filmu z drugą połówką czy ploteczki z przyjaciółką. Jesienią warto pozwolić swojemu organizmowi na oddech!

  1. Zadbaj o swoje ciało i duszę

Jesień to najlepszy czas, by udać się do spa! W pięknie urządzonym otoczeniu można całkowicie zapomnieć o długich, ciemnych i ponurych wieczorach i odprężyć się lepiej niż kiedykolwiek. Sauna, hydromasaż, relaksująca kąpiel, masaż aromatyczną czekoladą czy inne zabiegi fantastycznie wpływają nie tylko na ciało, które zawsze jesienią i zimą wygląda gorzej niż latem, ale przede wszystkim znakomicie poprawiają nastrój – pozwalają całkowicie oderwać się od rzeczywistości.

Daje to także miłe poczucie dbania o siebie, a więc poprawia nastrój na wielu poziomach.

  1. Właściwa suplementacja witaminy D

Jeszcze do niedawna rola witaminy D w organizmie była dość mocno bagatelizowana. Wiadomo było, że wpływa na budowę kości, odpowiadając za właściwe wchłanianie wapnia, a także za odporność organizmu. Dziś też jednak wiadomo, że niedobory tej ważnej substancji mogą wpływać na pogorszenie się nastroju.

Latem witamina D jest kumulowana w organizmie pod wpływem promieni słonecznych w procesie syntezy skórnej. Jesienią zaś, kiedy słońca jest znacznie mniej, wskazana jest suplementacja.

  1. Niedobory magnezu a jesienna depresja

Udowodniono, że niedobory tego pierwiastka wywołują rozdrażnienie, depresję, a nawet stany lękowe. Niedobór magnezu jest także związany z kłopotami ze snem. Podaję wam produkty, które warto wprowadzić do codziennej diety w celu uzupełnienia niedoborów magnezu: kasza gryczana, orzechy, kakao, czekolada, ciemne pieczywo, ryby, szpinak, banany, jajka, ryż, wysoko zmineralizowane wody, biała fasola, płatki owsiane, natka pietruszki.


M.Anna Varn 

Coach Życiowy i Strateg Biznesowy

mannavarn@gmail.com